Umowa potrwa dłużej niż zakładał pracodawca
Nawet jeśli firma zastosuje okres wypowiedzenia krótszy niż wymagany, wypowiedzenie jest skuteczne. Umowa rozwiąże się jednak dopiero z upływem prawidłowego okresu i do tego czasu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Ryszard Sadlik
Przed wypowiedzeniem pracownikowi umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony pracodawca musi ustalić jego staż pracy. Im dłuższy zakładowy staż, tym dłuższy okres wypowiedzenia obowiązuje pracownika. Pomyłka w tym zakresie skutkuje koniecznością zapłaty zwolnionemu brakującego wynagrodzenia i przesunięciem daty rozwiązania umowy.
Kodeksowe okresy
Przewidzianych w kodeksie pracy okresów wypowiedzenia nie wolno zmieniać w sposób niekorzystny dla pracownika. Jeśli zatem strony nie ustalą korzystniejszych zasad, to przy wypowiadaniu umowy obowiązuje długość wypowiedzenia wynikająca z art. 36 § 1 k.p.
Zgodnie z tym przepisem, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony zależy od stażu pracy w firmie i wynosi:
1) 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc – gdy zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące – jeśli pracownik był zatrudniony w firmie co najmniej 3 lata.
Ważne! W przypadku umów na czas określony, które trwały już w dniu 22 lutego 2016 r., ustalając długość okresu wypowiedzenia nie należy uwzględniać stażu przypadającego przed tą datą.
Zakładowy staż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta